Aleksander Barkovin Florida Panthers kunnostautui runkosarjassa NHL:n parhaana joukkueena. Siitä ei ollut apua playoff-avauksessa tiistaina. Florida taipui kotihallissaan Washington Capitalsille 2-4.
Washington paineli ohi päätöserässä Floridan puolustuspään virheiden myötä. Capitalsin Aleksander Ovetshkin törkkäsi ensin kiekon pois Panthers-pakki Mackenzie Weegarilta ja Jevgeni Kuznetsov pääsi läpiajoon. Kuznetsov ei erehtynyt ja lukemat olivat 2-2.
Vain pari minuuttia myöhemmin T.J. Oshie teki Washingtonin voittomaalin. Nicklas Bäckström syötti Panthersin puolustajien taakse hiippailleelle Oshielle, joka iski 3-2 -osuman. Lars Eller viimeisteli loppunumerot tyhjiin.
Tom Wilson vei Washingtonin 1-0 -johtoon ylivoimalla. Florida käänsi tilanteen edukseen Sam Bennettin ja Claude Giroux´n maaleilla ennen kuin isännät sulivat päätöserässä.
Floridan hyökkääjät Anton Lundell ja Eetu Luostarinen tekivät NHL:n playoff-debyyttinsä. Puolustaja Petteri Lindbohm ei ollut Panthersin pelaavassa kokoonpanossa.
Florida sai tappiosta huolimatta myös hyviä uutisia tiistaina: Aaron Ekblad teki paluun sairastuvalta. Tähtipuolustaja oli pelannut edellisen kerran 18. maaliskuuta.
Joukkueet kohtaavat uudestaan Panthersin kotiluolassa torstaina.
Lue myös:Mikko Rantasella tehokas playoff-avaus – Artturi Lehkonen heilutti verkkoa
Lue myös:Kaapo Kakko tuomittiin syylliseksi – Rangersin potentiaalinen voittomaali hylättiin
Lue myös:NHL:n pudotuspeleissä ensimmäinen pelikielto