Lauri Markkasen edustaman Cleveland Cavaliersin alamäki sai jatkoa NBA:ssa perjantaina. Cavaliers taipui Philadelphia 76ersin hallissa 119-125.

Tappio oli Clevelandille kolmas peräkkäinen ja kuudes viimeisessä seitsemässä ottelussa. NBA-kauden positiivisimpiin yllättäjiin lukeutuva Cavaliers majailee yhä suoralla playoff-paikalla, mutta jos tahti ei muutu, niin kohtaloksi voi tulla ”säälipleijarit”.

Markkanen pelasi vain 18 minuuttia ja teki kuusi pistettä. Hänen tililleen merkittiin lisäksi seitsemän levypalloa, yksi riisto ja yksi menetys.

Markkanen epäonnistui ainoassa kolmen pisteen heitossaan. Kaikki pelitilanneyritykset merkittiin 3/7. Hän ei käynyt vapaaheittoviivalla lainkaan.

Clevelandin Darius Garland teki 26 pistettä ja jakoi mahtavat 19 koriin johtanutta syöttöä. Isaac Okoro pussitti 22 pistettä. Jarrett Allen ja Cedi Osman heittivät 20 pistettä mieheen.

Tyrese Maxey heitti Philadelphialle 33 pistettä jättäen isäntien supertähdet varjoonsa. James Harden tilastoi 25 pistettä ja 11 syöttöä. Joel Embiid pussitti 22 pistettä.

Clevelandin saldo on nyt 36 voittoa ja 27 tappiota. Philadelphian vastaavat lukemat ovat 39 ja 23.

Lue myös:Lauri Markkasen Cleveland ei voi vielä juhlia playoff-paikkaa – tiehen ilmestynyt monttuja: ”Me emme kuvitelleet tuomiopäivää”

Lue myös:Tamperelaisten mahtava loppuveto lisäsi Seagullsin tuskaa – ”Meillä ei ollut tippaakaan asenneongelmaa”

https://twitter.com/cavs/status/1499941286870147075

LUE MYÖS: Antero Mertaranta teki selväksi – tämä suomalaishiihtäjä olisi pitänyt heittää pihalle olympialaisista (UrheiluAreena.fi)