Urheilulehden uutisoima kahden Leijona-pelaajan kannabiskäry on herättänyt Suomen kansassa kysymysmerkkejä. Leijonien päävalmentaja Jukka Jalonen myönsi Urheilulehdelle tieneensä asiasta, mutta valinneensa pelaajat siitä huolimatta kisoihin, kun oli kaikkea hässäkkää muutenkin.

Urheilulehden mukaan Kalervo Kummolakin tiesi aiasta. Kummola itse kuitenkin tyrmäsi väitteen ja sanoi kuulleensa asiasta tiistaina ensimmäistä kertaa.

Keskiviikkoaamuna Kummola ilmoitti käryuutisen olevan uutisankka. Kärystä epäiltyjen Leijonien KHL-seura ilmoitti, ettei väite kärystä pidä paikkaansa. Jääkiekkoliiton kanta on, että koko kohu on perätön.

Omituista jutun käänteessä on, että Jukka Jalonen vahvisti tienneensä kärystä. Tässä valossa Kummolan ja KHL-seuran ilmoitukset hämmästyttävät.

Urheilulehden päätoimittaja Jukka Rönkä ilmoittaa käryn olevan totta, vaikka lähteitään lehti ei paljasta.

– Totean lyhyesti, että kyseessä on fakta, jonka voi tarkistaa vaikka Jukka Jaloselta. Hän on saanut tiedon näiden pelaajien kärystä heidän seuransa päävalmentajalta, Rönkä kertoo Iltalehden verkkosivuilla.

Käryn kiistänyttä KHL-seuraa ei ole ilmoitettu julkisuuteen. Ei myöskään kärystä epäiltyjä pelaajia. Jos joku haluaa leikkiä salapoliisia, niin mainitaan fakta, että Leijonissa pelasi MM-kisoissa 2012 kaikkiaan 12 KHL-pelaajaa. Samoista seuroista pelaajia tuli Avangard Omskista ja Ak Bars Kazanista. Leijonilla oli edustusta myös Metallurg Magnitogorskista, Amur Habarovskista, Torpedo Nizhny-Novgorodista, Atlant Mystishistä, Moskovan Dynamosta, Traktor Tsheljabinskista ja Salavat Julajev Ufasta.

Linkki Iltalehden juttuun:
http://www.iltalehti.fi/jaakiekko/2013012316592186_jk.shtml

Leijonien MM-kisajoukkue 2012:
http://www.iihf.com/competition/272/teams/FIN.html