Montreal Canadiens hankki tiistaina riveihinsä keskushyökkääjä Scott Gomezin New York Rangersista. Canadiens saa kaupassa myös hyökkääjä Tom Pyattin ja puolustaja Mike Buston. Manhattanille päin vaihdossa matkaavat hyökkääjä Chris Higgins sekä puolustajat Ryan McDonagh, Pavel Valetenko ja Doug Janik.
– Gomez on loistava pelintekijä ja erinomainen luistelija. Kaksinkertaisena Stanley Cup -mestarina hän tuo joukkueesemme paljon playoff-kokemusta, Canadiensin toimitusjohtaja Bob Gainey kertoi seuran tiedotteessa.
Gomez teki kesällä 2007 Rangersin kanssa seitsemän vuoden sopimuksen, joka tuo hänelle keskimäärin $7,35 miljoonan ansiot. 29-vuotiaan yhdysvaltalaisen kova palkka tietää sitä, että hänet hankittiin selvästi Montrealiin ykkössentteriksi.
Gomez (180 cm) on lisäksi suhteellisen pienikokoinen, mikä viittaisi siihen, että Saku Koivu tuskin jatkaa enää Montrealissa. On erittäin epätodennäköistä, että Canadiens haluaisi sekä ykkös- että kakkosketjunsa keskelle pienikokoisen sentterin. Koivusta tulee keskiviikkona täysin vapaa agentti.
Alaskassa syntynyt Gomez aloitti NHL:ssa New Jersey Devilsin paidassa 1999-2000 ja voitti ensimmäisen kautensa päätteeksi Stanley Cup -mestaruuden ja vuoden tulokkaan palkinnon. Hän edusti New Jerseytä aina kesään 2007 saakka ennen kuin lähti ison rahan perässä Manhattanille.
Viime kausi oli Gomezille pettymys tehojen valossa. Hän saalisti Rangers-paidassa pelaamissaan 77 ottelussa 16+42=58 pistettä.
– Olen erittän pettynyt, jopa noloissani viime kaudesta, Gomez myönsi Canadiensin verkkosivuilla.
Gomez lähtee kuitenkin innoissaan pelaamaan Montrealiin, missä paineet ovat aina valtavat.
– Pidän paineesta. Vaikka kokemukseni Devilsissä ja Rangersissa eivät olleet aivan samanlaisia, uskon tietäväni mitä odottaa.
– Oli aina hienoa tulla pelaamaan Montrealiin. Fanit täällä todella tietävät jääkiekosta. On kunnia pukea nyt tämä (Canadiens) paita päälle, Gomez sanoi.
Rangersille kaupan tärkein asia oli saada tilaa palkkakaton alle. Paljon Koivun laidalla Montrealissa pelanneella Higginsillä on Gomezin tapaan takana vaisu kausi. Higgins pystyi pelaamaan vain 57 ottelussa ja keräsi tehot 12+11=23.
Long Islandilla syntynyt Higgins palaa innoissaan takaisin kotiseuduilleen.
– Kun kauppa tapahtui olin innoissani. Jos piti valita Montrealin lisäksi toinen seura, jossa halusin pelata, niin se on Rangers. Perheeni ja ystävieni edessä pelaaminen on todeksi tullut unelma, Higgins sanoi Rangersin verkkosivuilla.
Rangers sai lisäksi kaupassa lupaavat puolustajat, 20-vuotiaan McDonaghin ja 21-vuotiaan Valetenkon. Montreal varasi McDonaghin kesän 2007 draftissa numerolla 12.
– McDonagh on kiekkoilija, joka tulee pelaamaan NHL:ssa kuten myös Valetenko. Me saimme kaksi hyvää tulevaisuuden lupausta tässä kaupassa, Rangersin toimitusjohtaja Glen Sather arvioi.
































