HIFK nousi SM-liigan sarjataulukossaneljänneksi Jokereiden edelle voitettuaan Raumalla Lukon 5-2. Ottelu oli tasainen ja rikkonainen, kun tuomarit intoutuivat jäähykarkeloihin. Lukko sai syyttää tappiostaanmaalivahtiaan Mika Norosta, joka imuroi taakseen Markus Granlundin voittomaalin.
Ensimmäisessä erässä Markus Granlund maalasi HIFK:n johtoon veljensä Mikaelin upeasta syötöstä. Myös Lukon tasoitusmaali oli upeaa katsottavaa. Björn Melin teki vahvan nousun maalille ja laittoi HIFK-vahti Dennis Endrasin lopuksi jäihin.
Kolmannessa erässä Mikko Kousa tykitti HIFK:n 2-1 -johtoon Granlundien järjestämästä paikasta. Paria minuuttia myöhemmin Noroselle sattui kohtalokas hassi. Maali merkittiin Markus Granlundille. Lukko pelasi lopussa upporikasta tai rutiköyhää ja Kimmo Kuhta sekä Siim Liivik osuivat tyhjiin.
Kolme IS-tähteä sai Markus Granlund, kaksi tähteä Mikael Granlund ja yhden tähden Kousa.
Lukko – HIFK 2-5 (1-1,0-0,1-3)
8.35 0-1 Markus Granlund (Mikael Granlund, Toni Söderholm) yv
19.38 1-1 Björn Melin (Jere Laaksonen, Harri Tikkanen)
43.38 1-2 Mikko Kousa (Mikael Granlund, Markus Granlund) yv
46.13 1-3 Markus Granlund (Kristian Tuohilampi, Siim Liivik)
51.26 2-3 Lauri Tukonen yv
58.14 2-4 Kimmo Kuhta (Mikko Kousa) tm
58.52 2-5 Siim Liivik tm sr
Maalivahdit
Lukko: Mika Noronen8+10+4=22
HIFK: Dennis Endras7+9+8=24
Yleisöä 3690

































