
MotoGP-sarjaa hallinnoivan Dornan espanjalainen pääjohtaja Carmelo Ezpeleta odottaa innolla KymiRingin radan valmistumista ja Suomessa vuonna 2020 ajettavaa MM-osakilpailuviikonvaihdetta. MotoGP:ssä kaiken kokeneella ja nähneellä Ezpeletalla, 73, on vahva luottamus suomalaisiin.
– Suomalaiset vaikuttavat erittäin ammattitaitoisilta, Ezpeleta viittaa KymiRingin suuntaan saksalaismedia Speedweekin haastattelussa.
Ezpeletalla on myös täysi luottamus siihen, että Suomen GP ajetaan vuonna 2020. Kisaviikonloppu ajoittuu elokuun vaihteen tuntumaan.
– He ovat lähettäneet meille aikataulun siitä, miten työt saatetaan valmiiksi vuoden 2020 GP:n määräaikaan mennessä. Tämä aikataulu on meille uskottava. Luotamme heihin, Ezpeleta vahvistaa.
KymiRingin rata valmistuu kovaa kyytiä ja työt sujuvat aikataulussa. Urakkaa on yhä rutkasti jäljellä, mutta myös MotoGP-sarjan talliyhdistys IRTA on vakuuttunut siitä, että äärimmäisen tärkeät ja vuoden 2020 GP:n osalta ratkaisevat testit päästään ajamaan KymiRingillä 19.-20. elokuuta.
IRTA:n delegaatio vieraili Geoff Dixonin johdolla KymiRingillä reilut kaksi viikkoa sitten.
– Kun olet nähnyt, kuinka paljon koneita rakennustyömaalla on ja kuinka yksityiskohtainen aikataulu on, niin on erittäin todennäköistä, että työt on saatettu loppuun testejä varten, Dixon muotoilee Speedweekille.
Ja pistää heti perään vielä piirun verran paremmaksi arviossaan.
– Suomalaisilla on vielä paljon työtä tehtävänä, mutta olemme 100-prosenttisen vakuuttuneita siitä, että KymiRingillä kaikki on valmista testeihin tultaessa.