FORMULA|RALLI|MUUT|SPORTTITUUBI|PELIAREENA|PELAA LADBROKESILLA

        
Sportti.com uutiset RSS-muodossa| Uutiset RSS-muodossa
Sportti.com info| Sportti.com info
Uhkapeli.fi
Sportti.com PLUS+
Seuraa haluamaasi matsia
LIVE tulospalvelun kautta!






Eskeliselle parhaan ensikertalaisen palkinto

31.7.2010,21:44:49

Eskeliselle parhaan ensikertalaisen palkinto Rata-autoilun kaksinkertainen Suomen mestari ja tänä vuonna FIA GT3 EM-sarjaa ajava Mikko Eskelinen, 38, palkittiin uniikilla, parhaan ensikertalaisen palkinnolla. Eskelinen kartanlukijansa Arto Kapasen kanssa kiersivät perinteikkäät Jyvässeudun erikoiskokeet lävitse tuotantoautojen seitsemänneksi nopeiten. Pikipintojen erikoismies saapui Suomen MM-rallin maalilipulle 26. nopeimpana.

Lyhyen autourheilu-uransa ensimmäisen MM-rallin ajanut Eskelinen sai PrintSport Racingin Mitsubishi Lancer Evolution X RS ralliautolla ajaa lähes murheettoman rallin. Ainoastaan Myhinpään lopun rytkyssä irronnut turbon letku sekä tänään kiveniskusta hajonnut bensatankki verotti jyvässeudun "omien poikien" vauhtia.

- MM-debyytti palkitsi minut N-ryhmän 16. nopeimmaksi 79 kilpailijan joukosta. Kun tavoitteenani oli olla 20. nopeimman joukossa, voidaan todeta kilpailun menneen suunnitelmien mukaisesti. Arton sekä ennen kaikkea PrintSport Racingin huollossa häärineiden kokeneiden ralliukkojen antaman kokemuksen säestämänä pokkasin palkinnon, jonka vain yksi henkilö voi kilpailussa saada. Tuntuu kuin olisin kouluni suorittanut menestyksekkäästi ja se palkittiin stipendillä eli rallin parhaan ensikertalaisen palkinnolla, Eskelinen fiilistelee.

- Kotikilpailussa oli kieltämättä ylimääräistä latausta ja se kuulemma näkyi myös erikoiskokeilla. Rohkeasti hyppyytin autoa ja muutenkin mutkat ajoin nuotin mukaisesti - Aina ojien pohjia myöten. Vauhtiini olen todella tyytyväinen ja tästä on hyvä jatkaa kun elokuun viimeisenä viikonloppuna minulla on mahdollisuus sinetöidä ralliautoilun Suomi Cup sarjavoitto, palkittu rallikuski jatkaa.

Kauaa ei Eskelinen ehdi menestyksestä juhlia sillä jo viikon päästä tuplamestari nähdään Helsinki Motorsport Weekend -tapahtumassa. Sitten edessä onkin ralliautoilun Suomi Cup sarjan kuudes ja samalla viimeistä edellinen osakilpailu. Radalle Eskelinen palaa syyskuun puolivälissä kun FIA GT3 EM-sarja jatkuu Portugalin Algarvessa.

- Kieltämättä tänä vuonna on tullut ajettua huikea määrä kilometrejä niin radalla kuin rallissa ja sen myötä tällä hetkellä en pistäisi pahaksi jos ehtisi tekemään muutakin kuin miettimään moottoriurheilua. Menestys on ruokkinut nälkää ja siitä iso kiitos kuuluu ralliautoilun kaksinkertaisen Suomenmestari Eero Räikkösen luotsaamalle PrintSport Racingille. Nyt vedetään muutama päivä henkeä ja sitten palaan taas ralliauton ratin taakse, Eskelinen kertoo.





Viihdeuutiset
Pokeriuutiset
Edullisimmat vedonlyöntitarjoukset Sportin käyttäjille
Unibet Unibetiltä 50 euroa HETI ILMAISEKSI!
Party Poker Bonuskoodilla SPORTTI rahasi tuplataan heti. Kokeile!
Expekt 50 euroa heti ilmaista pelirahaa!
Sportingbet Kiinnostaako 100 euroa ilmaiseksi?
Betfair Suuremmat voitot - enemmän rahaa, 30 euron ilmaisveto.
Everest Poker Heti 1000 dollarin bonus
Pokerihuone Pokeria & Vedonlyöntiä selvällä suomen kielellä!
Betsafe Ota jopa 25 euroa ensimmäisestä talletuksesta
Ladbrokes Ladbrokes - uusittu ilme, tule katsomaan!
BWIN Monipuolinen tarjonta, laadukasta viihdettä
Bet24 Vedonlyöntiä ja Pokeria helposti, 100 prosentin bonus
Betsson Palkittu sivusto, loistavat kertoimet, mahtavat bonukset
Centrebet 50 prosentin bonus 50 euroon asti













Palautteet | Mainosmyynti

Uutistuotanto by: