Lotus-tallin omistaja Gerard Lopez kertoo tallin tiedotteessa uskovansa Kimi Räikkösen taitojen olevan yhä tallella, vaikkamies on ollut kaksi vuotta poissa Formula ykkösistä. Kahtena viimeisenä Ferrari-kautenaan Räikkönen ailahteli paljon, mutta Lopez uskoo Räikkösen olevan Lotuksella taas huippuiskussa.

– Kimi on todistanut jo aiemmin olevansa yksi nopeimmista ja ikä (32v) on yhä hänen puolellaan. Olen jutellut hänen kanssaan ja nyt hän on motivoituneempi kuin koskaan aiemmin. Ja kritiikki vain kasvattaa hänen motivaatiotaan, koska hän haluaa osoittaa kritisoijien olleen väärässä, Lopez kertoo.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Lopezin mielestä Räikkösen palkkaaminen tuo todisteita Lotuksen kilpailukyvystä jatkossa.

– Paras tapa selvittää auton suorituskyky on huippukuljettajan ajattaminen, Lopez arvelee ja antaa samalla epäsuoran epäluottamuslauseen Lotus Renaultin viime kauden kuskeille Bruno Sennalle, Vitali Petroville ja Nick Heidfeldille.

LUE MYÖS: Näkökulma: Poikkeuksellista dominointia HJK:n tehoduolta – Kuka pysäyttäisi Teemu Pukin ja Alex Ringin? (FutisUutiset.fi)