
UkrainalainenOleksandr Usykpitää tällä hetkellä nimissään IBF-, WBA- ja WBO-liittojen raskaan sarjan mestaruusvöitä. Miehen ykköshaastajana pidetään monien mielestä tällä hetkellä yhdysvaltalaistaDeontay Wilderiaja miehet ovatkin ajautuneet sanaharkkaan median välityksellä.
YhdysvaltalainenDeontay Wildertunnetaan kovasta suunsoitostaan nyrkkeilytaitojensa lisäksi. Mies himoitseeOleksandr Usykinhallussa olevia IBF-, WBA- ja WBO-liittojen raskaan sarjan mestaruusvöitä ja on syyttänyt ukrainalaista siitä, ettei Usyk halua kohdata häntä.
– Katsotaan mitä tapahtuu. Aion varmistaa, että Usyk pitää sanansa.
– Soitamme hänen tiimilleen ja hänen managerilleen ja katsomme mitä tapahtuu, ja jos hän on sanansa pitävä, se olisi helvetin kova ottelu, Wilder mesosi taannoisenRobert Helenius-ottelun lehdistötilaisuudessa.
Wilderin mielestä Usyk pelkää häntä.
– Olen sen puolella, mutta hän on hieman peloissaan. Hän ei ole vähän peloissaan, hän on hyvin peloissaan!
– Tiedätkö, olen tässä bisneksessä. Tiedän monia asioita, Wilder päätti.
Usyk ei ole jäänyt sanattomaksi. Ukrainalainen naurahti Seconds Out -median haastattelussa, ettei suinkaan pelkää Wilderia vaan jotakuta aivan muuta.
– Ole hyvä ja lopeta, minä kunnioitan tätä miestä, kohtelen häntä kunnioittavasti. Mitä tämä pelosta puhuminen on? Ainoa asia, jota todella, todella pelkään, on vaimoni turhauttaminen.
Lue myös:Robert Heleniuksen paluulle vahvistus – promoottori kertoi ajankohdan HS:lle