
Sunnuntaina juostulla Berliinin maratonilla pidettiin käsittämätöntä vauhtia, kun Kenian Eliud Kipchoge rikkoi hallussaan pitämänsä ME-tuloksen. Uusi ennätys kirjataan lukemin 2:01:09, mikä herätti välittömästi spekulaatioita siitä, voiko kenialainen alittaa vielä urallaan kahden tunnin haamurajan.
Kipchoge päihitti aiemman maailmanennätysajan kolmellakymmenellä sekunnilla. Puheet haamurajasta kiihtyivät etenkin sen vuoksi, että hän juoksi kisan ensimmäisen puoliskon alle tuntiin.
Kipchogelta kysyttiin heti kisan jälkeen, aikooko hän tähdätä kahden tunnin haamurajan alittamiseen esimerkiksi samassa kisassa ensi vuonna. Vaikka 37-vuotias tähtijuoksija ei luvannut mitään, hän julisti, että voi yltää vieläkin parempiin tuloksiin.
– Nyt täytyy juhlia tätä ennätystä ja käsittää mitä tapahtui. Täytyy antaa ajan kulua ja katsoa mitä tapahtuu. Jaloissani on vieläkin enemmän. Toivottavasti tulevaisuus on edelleen loistava, Kipchoge sanoi Sky Sportsin haastattelussa.
Berliinin maratonin voitolla kenialainen jatkaa hämmästyttävän voitokasta uraansa. Hän on voittanut viisitoista kisaamistaan seitsemästätoista maratonista. Näihin lukeutuvat myös olympiavoitot vuoden 2016 ja 2020 olympialaisista.
Lue myös:
Maratonilla huikea uusi ME-aika!
Lue myös:
Norjalaiselta olympiavoittajalta todella ikävä ilmoitus – on sairastunut syöpään