Suomen koripallomaajoukkue varmisti sunnuntai-iltana historiallisen paikkansa koripallon MM-kisoissa. Ruotsi järjesti Suomen kannalta mieluisan yllätyksen.
Suomi pelasi itsensä jo MM-kisan oven kynnykselle itse sunnuntaina, kun se kaatoi Viron Tallinnassa.
Sasu SalinjaLauri Markkanenauttoivat Suomen 76-68-voittoon.
Tämä tulos tarkoitti jo sitä, että Suomi olisi varmistanut MM-kisapaikan yhdelläkin voitolla jäljellä olevista neljästä ottelusta ja toisaalta Suomelle olisi ollut varaa hävitäkin kaikki loput pelit, mikäli vain Israel ei voittaisi kaikkia loppuja pelejään.
Eikä voittanut. Israel muni sunnuntai-iltana ja Ruotsi yllätti sen lukemin 95-83.
Ruotsin voitto tarkoitti samalla sitä, että Suomen MM-kisapaikka on jo nyt täysin varma. MM-kisat pelataan ensi syksynä.
Suomen MM-kisapaikka on historiallinen, sillä se tuli nyt ensi kertaa pelaamalla. Suomi on ollut MM-kisoissa kerran aiemmin. Espanjan vuoden 2014 kisoihin se pääsi kuitenkin niin sanotulla Villillä kortilla mukaan. Tuloksena oli tuolloin yksi voitto.
Suomen saavutus on huima. Euroopasta MM-kisoihin pääsee vain 12 parasta maata. Suomi on nyt siis todella kovassa seurassa.
Teksti: Ville HirvonenKuva: FIBA
Lue myös:Kiitos, länsinaapuri! Ruotsi varmisti Susijengin paikan MM-kisoissa
Lue myös:Susijengille jälleen komea voitto MM-karsinnoista – Lauri Markkanen ja Sasu Salin Suomen sankareina

































