Luciano Spallettista tulee Italian jalkapallomaajoukkueen uusi päävalmentaja. Roberto Mancini jätti yllättäen eroilmoituksen viime lauantaina.

Italian jalkapalloliitto FIGC joutuu kuitenkin lykkäämään Spallettin pestin julkistamista. Kyse on rahasta.

Spalletti luotsasi Napolin viime kaudella Italian mestariksi. Hän jätti tehtävänsä Scudetton jälkeen.

Spallettin sopimuksessa oli 3 miljoonan euron vapautuslauseke. Tämä merkitsee sitä, että jos Spalletti ottaa uuden pestin vastaan, niin hänet palkanneen tahon tulee kuitata tuo summa Napolille.

Sky Sport Italian mukaan FIGC:n asianajajat näkevät tilanteen niin, että Italian maajoukkuetta ei voi pitää Napolin kilpailijana, joten Spalletin vapautuslauseke ei päde tässä tapauksessa. Napolin puheenjohtaja Aurelio De Laurentiis on tietenkin asiasta täysin toista mieltä.

De Laurentiisin uhkailusta huolimatta Spallettin pestiä pidetään siis jo täysin varmana maajoukkueen peräsimessä. Spallettin uutisoidaan vetäneen nimensä sopimukseen ja päättäneen häntä avustavista valmentajista.

Italialla on kiire saada uusi valmentaja töihin. Italia pelaa syyskuussa tärkeät EM-karsintaottelut Pohjois-Makedoniaa ja Ukrainaa vastaan.

Lue myös:Chelseasta taas hurja väite liikkeellä – siirtoguru: ”Chelsean hankinnoissa ei koskaan voi sanoa ei koskaan!”

Lue myös:Tuleeko jalkapallo kotiin? – Englanti murskasi Australian MM-kisaunelmat

LUE MYÖS: Reaktio: Asiantuntija iloitsee Joel Pohjanpalosta – ”Mies on hävyttömässä vireessä” (FutisUutiset.fi)