Huippumaajoukkueiden pelaajat kuten Belgian Kevin De Bruyne ovat kritisoineet Kansojen liigan ottelusumaa kesäkuussa. Jari Litmasen mielestä pelaajien kritiikki on täysin aiheellista: ”Pidän formaatista, mutta nyt ajankohta on aivan pielessä.”

Eurooppalainen jalkapallokausi jatkuu tänä vuonna maajoukkuepelaajilla aina kesäkuun puoliväliin, kun UEFA:n Kansojen liigassa pelataan peräti neljä ottelukierrosta. Ja koska jalkapallon MM-kisat pelataan tänä vuonna poikkeuksellisesti vasta marras-joulukuussa, alkaa esimerkiksi Valioliiga jo poikkeuksellisen aikaisin, 6. elokuuta.

Huippupelaajien kesälomat jäävät siis tänäkin kesänä varsin lyhyiksi, ja kesäkuun Kansojen liigan ottelut ovat keränneet kovasanaista kritiikkiä muun muassa Kevin De Bruynelta ja Jürgen Kloppilta. Uusimmassa Auvinen & Litmanen -podcastin jaksossa kritiikkiin yhtyy myös Jari Litmanen.

– Kun katsoin vaikkapa Unkari–Englanti-ottelua, niin se oli kyllä niin väsynyttä pelaamista. Tasokkaan jalkapallo-ottelun sijaan tuli enemmän mieleen, että Englannin pelaajat laskevat, että enää kolme peliä lomaan.

– Jos asenne on tämä, niin miksi näitä pelejä pelataan?, Litmanen ihmettelee.

Suurin ongelma Litmasen mielestä on juuri maaottelusuman ajankohta pitkän seurajoukkuekauden jälkeen.

– Isossa kuvassa olen tykännyt Kansojen liigan formaatista. Mutta kun mietin isoja seuroja ja pelaajia yhdistettynä tähän ajankohtaan, niin eihän kenelläkään ole mitään kiinnostusta koko kilpailuun. Pelaajat miettivät pitkän kauden jälkeen, että miksi pelaan näitä pelejä? Nyt näiden otteluiden ajankohta on aivan pielessä.

Litmanen kuitenkin huomauttaa, että tämä ongelma koskee lähinnä Kansojen liigan A-liigassa pelaavia huippumaajoukkueita ja -pelaajia.

– Ymmärrän toki sen, että kärjen takana tuleville maille nämä ottelut sopivat oikein hyvin ja näihin halutaan panostaa. Pelaajille, jotka pelaavat eurooppalaisella keskitasolla tai sen alapuolella Kansojen liigan pelit ovat kova juttu. Kuten vaikkapa Suomen pelaajille.

– Jos A-lohkon pelaajia nämä pelit eivät kiinnosta, niin suomalaisille tämä on toisin päin. Heille nämä pelit ovat näytön paikka, että taso riittää korkeammallekin.

Lähde: Tiedote

Lue myös:Löi vastustajalta silmäkulman auki pukukoppialueella! Jalkapallon Kakkosen ottelun raju selkkaus meni esitutkintaan

Lue myös:Siirtopommi muhii: 110 miljoonan euron hyökkääjä yhdistetään tiukasti Liverpooliin

LUE MYÖS: Reaktio: Asiantuntijalla teki pahaa katsoa Jari Litmasen ex-seuraa – ”Alkoi olla häpeällinen saldo” (FutisUutiset.fi)