Newcastle varmisti paikkansa Mestarien liigassa pelaamalla maanantai-iltana maalittoman tasapelin Leicesteriä vastaan. Sen ero Liverpooliin kasvoi neljään pisteeseen, kun vain yksi kierros on pelaamatta.

Vielä viime kaudella Newcastle taisteli sarjapaikastaan, mutta siirtyi kesken kauden Saudi-Arabian valtion sijoitusrahaston omistukseen. Newcastle pelasi vahvan loppukauden muokattuaan joukkuettaan siirtoikkunan aikana ja säilytti sarjapaikkansa.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Newcastle ei ole lähtenyt Chelsean tyyliseen tuhlailuun, vaan on kuluttanut rahaa varsin maltillisesti kilpailijoinsa verrattuna vahvistaessaan joukkuetta. Se toi nyt seuralle palkinnon Mestarien liigan pelien muodossa.

Joukkuetta menestyksekkäästi luotsanneen Eddie Howen mukaan hän ei osannut odottaa sijoitusta neljän parhaan joukkoon kauden alla.

– Odotuksemme eivät olleet top4:ssä. Uskon, että aina toivot, uskot ja unelmoit, mutta emme olleet mielestämme vielä valmiita, Howe tunnelmoi SkySportsille ottelun jälkeen.

Newcastlen Sean Longstaff myönsi yllättyneensä joukkueen rakettimaisesta noususta takaisin huipulle.

– Jos olisit kaksi vuotta sitten sanonut, että tämä tulee tapahtumaan, en olisi uskonut sinua.

Lue myös: Pitkä odotus on ohi – Newcastle palaa Mestarien liigaan

Lue myös: Se oli sitten siinä, Juventus – kymmenen pistettä lähti ja Mestarien liiga paikka meni

LUE MYÖS: Näkökulma: Karu totuus iskee silmille – suomalaisessa jääkiekossa on rajuja uhkakuvia (KiekkoUutiset.fi)