
Yhdysvallat on pelannut upeasti jääkiekon MM-kisoissa Tampereella ja joukkue on viihtynyt hyvin Näsijärven rannalla.
Lauantaina USA kaatoi Tanskan 3-0 ja jatkoi A-lohkossa puhtaalla pelillä. USA on ottanut viidestä ottelustaan pelkkiä voittoja.
Tanska roikkui, taisteli ja trappasi, mutta USA oli opiskellut kotiläksynsä tarkkaan.
– Me tiesimme, että heillä on taitavia kavereita ylivoimassa. Pysyimme pois boksista suurimman osan pelistä. Ottelun lopussa tapoimme sitten pari alivoimaa ja teimme itse ison ylivoimamaalin, Pittsburgh Penguinsia NHL:ssä edustava hyökkääjäDrew O´ConnorsanoiSport Contentille.
Sen tärkeän ylivoimamaalin iski vasta 19-vuotias yliopistopelaajaCutter Gauthier. Hän laukoi hanakasti läpi ottelun ja lopulta osui. Gauthierin maali jäi myös voittomaaliksi.
– Hänellä on ihan hullu veto! Hän laukoi tässä pelissä varmaan 10 kertaa ja joskus tuon tason laukaus vain menee sisään, O´Connor kehui joukkuekaveriaan.
O´Connor sanoo, että hän on viihtynyt Suomessa ja Tampereella erittäin hyvin.
– Pidän täällä ihan kaikesta. Ravintolat ovat todella hyviä ja olemme käyneet monissa tosi siisteissä paikoissa. Pidän siitä, kun voimme mennä skuuteilla ympäri kaupunkia. Tämä on kiva kaupunki, O´Connor kehui.
O´Connor, 24, on syntynyt Chathamissa New Jerseyn osavaltiossa ja nykyään hän asuu Pittsburghissa. Suomi ja suomalaisuus on hänelle täysin uusi, mutta positiivinen kokemus.
– Ehdottomasti. Onhan tämä erilaista verrattuna kotipuoleen. En tiedä johtuuko se näistä kisoista, mutta ihmiset tuntuvat olevan todella iloisia ja nauttivan elämästä, O´Connor naurahti.
Suomi on monien tutkimusten mukaan maailman onnellisin maa. O´Connor ei ole lainkaan yllättynyt tästä.
– Voin todella nähdä, miksi näin on. Täällä on ollut todella kivaa, O´Connor naurahti.
Teksti: Ville Hirvonen, Tampere