
Paul Maurice on NHL-seura Florida Panthersin uusi päävalmentaja. Florida vahvisti keskiviikkona palkanneensa Mauricen uudeksi käskyttäjäksi.
Florida oli tällä kaudella NHL:n paras joukkue runkosarjassa. Se ei riittänyt väliaikaisen päävalmentajan Andrew Brunetten näytöiksi, sillä hän sai nyt lähteä. Panthers tippui pudotuspeleistä toisella kierroksella.
Brunette korvasi kauden alkumetreillä Joel Quennevillen, joka joutui eroamaan menneiden vuosien kohujen takia. Brunette oli ehdolla tämän kauden parhaaksi valmentajaksi NHL:ssä.
Maurice valmensi Winnipeg Jetsiä vuoden 2014 alusta lähtien. Hän erosi tehtävästä viime joulukuussa. Maurice on neljänneksi eniten otteluita NHL:ssä luotsannut päävalmentaja.
Maurice on valmentanut Winnipegin lisäksi Hartford Whalersia / Carolia Hurricanesia ja Toronto Maple Leafsia. Hän luotsasi Carolinan Stanley Cup -finaaleihin keväällä 2002.
Floridassa pelaavat muun muassa Aleksander Barkov, Anton Lundell ja Eetu Luostarinen. Panthers teki aikaisemmin kesäkuussa sopimuksen SM-liigan supertähden Anton Levtchin kanssa.
Lue myös:Artturi Lehkonen syötti ratkaisun – Colorado voiton päässä Stanley Cup -mestaruudesta
Lue myös:Kimmo Timonen ainakin muistaa – Coloradon maali oli kuin Stanley Cup -finaaleista 12 vuoden takaa