Jääkiekon SM-liigan puolivälierät ovat kiinnostaneet hieman eri tavoin kansaa eri paikkakunnilla. Ilves on ottanut Tampereella herruuden.

Uutuuttaan hohtava Nokia Areena on natissut liitoksistaan aina, kun Ilves on pelannut kotona.

Ilves on pelannut puolivälieräsarjaa Kärppiä vastaan nyt kahdesti kotona ja tehnyt joka kerta uuden pudotuspelien yleisöennätyksensä. Ensimmäistä peliä seurasi paikan päältä 8301 katsojaa ja jälkimmäistä 9301 katsojaa.

Tappara on hävinnyt Ilvekselle yleisömäärissä: ensimmäistä ottelua seurasi vain 5067 katsojaa ja toisessa lukema nousi 7007 katsojaan.

Mikkelissä on edelleen vaisua, eikä hallia ole saatu myytyä loppuun. Ensimmäistä peliä seurasi Mikkelissä 3037 katsojaa ja toista 3305. Mikkelissä voi toki vaikuttaa myös alueella valtoimenaan riehuva koronavirus.

TPS:n ja HIFK:n sarjassa helsinkiläiset ovat niskan päällä. Helsingissä pelattua ottelua seurasi Nordiksella 6529 katsojaa. Turussa avauspeliä seurasi 5483 katsojaa ja jälkimmäistä 5630 katsojaa.

Teksti: Ville Hirvonen

Lue myös:Dramaattinen ottelu Turussa: TPS tasoitti 12 sekuntia ennen loppua, mutta HIFK voitti taas jatkoajalla

Lue myös:Olli Jokisen Jukureille valtavan iso voitto – nuori lupaus lensi maalin jälkeen suihkuun

Kuva: YIT

LUE MYÖS: SE-nainen tylysti pihalle – Petra Mannerilta karu paljastus Ylellä (UrheiluAreena.fi)