Suomen MM-rallin testierikoiskokeen toiset vedot on ajettu. Toyotan Kalle Rovanperä ei pystynyt parantamaan aikaansa Rannankylän 4,48 kilometrin mittaisella pätkällä.

Syy siihen selvisi lopullisesti maalissa. Rovanperän ja kartanlukija Jonne Halttusen auton takasiivestä oli jäänyt iso pala pätkän varrelle.

Sarjassa toisena oleva, mutta jo 55 pistettä Rovanperästä jäänyt Elfyn Evans oli toisen vedon kiireisin ajalla 1.57,3. Rovanperä jäi Evansista 3,1 sekuntia ja oli kahdeksas ennen Jari-Matti Latvalaa (+5,1).

Evansin takana seuraaville sijoille ajoivat M-Sport Fordin Ott Tänak (+0,4) ja Toyotan Takamoto Katsuta (+1,6) ennen Hyundain Teemu Sunista (+1,9), Thierry Neuvillea (+2,0) ja Esapekka Lappia (+2,2).

Kuva: Toyota Gazoo Racing

Lue myös:Esapekka Lappi ja Kalle Rovanperä yllättyivät positiivisesti: ”Hienoa nähdä jo nyt”

Lue myös:Jari-Matti Latvalalla heti ylimääräistä ohjelmaa Jyväskylässä – kestohymy ei kuitenkaan hyytynyt

https://twitter.com/tazmo99/status/1686998007747665920