Suomen MM-ralli ajetaan torstaista alkaen Keski-Suomen sorateillä. Ralli on saanut odotettu jatkoa rallin MM-sarjaan.
Keskiviikkona tiedotettiin, että Suomen MM-ralli pysyy kalenterissa vielä ainakin kolmen seuraavan vuoden ajan.
Keski-Suomessa ajetaan siis vielä ainakin vuosina 2024, 2025 sekä 2026.
– On suuri ilo ja kunnia vahvistaa AKK Sports Oy:n puolesta, että Secto Rally Finland on osa rallin MM-sarjaa jälleen seuraavan kolmen vuoden ajan. Tapahtumamme on yksi sarjan suosituimmista, ja upea estradi niin lajille itselleen kuin myös yhteistyökumppaneillemme sekä Jyväskylän ja Keski-Suomen seuduille, AKK Sports Oy:n operatiivinen johtajaMarkus Häkkinenkommentoi.
Myös Jyväskylän kaupunginjohtajaTimo Koivistoon tyytyväinen sopimuksen syntyyn.
– Sopimuksella on iso merkitys kaupungillemme. Jyväskylällä on pitkä historia rallien järjestäjäkaupunkina ja tapahtuma on meille yhteinen ylpeyden aihe. Ralleilla on tutkitusti merkittävä taloudellinen vaikutus alueellemme ja lisäksi tapahtuma tuo meille valtavasti laajaa kansainvälistä näkyvyyttä. Tämä on siten erittäin hieno päivä Jyväskylälle, hän sanoo.
Jyväskylän MM-ralli on ajettu yhtäjaksoisesti jo vuodesta 1951 lähtien. Poikkeuksena on vuosi 2020, milloin ralli jäi ajamatta koronapandemian vuoksi.
Lue myös: Synkkä tilasto – Kalle Rovanperältä odotetaan korjausta
Kuva: Toyota Gazoo Racing