Mercedes ei ole kisannut tosissaan formula ykkösten maailmanmestaruudesta enää kahteen kauteen. Nyt tiimi yrittää välttää tekemästä samaa virhettä kolmatta kertaa putkeen.

Mercedeksen tallipäällikkö Toto Wolff linjasi jo eilen, että tämän kauden auto on nyt jo nähty.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

– Heitämme sen roskakoriin vielä kun se on nopea, Wolff täräytti keskiviikkona.

Mercedeksen Lewis Hamilton kiirehti kuitenkin torstaina kumoamaan oman pomonsa puheet. Brittikuski ei ollut lainkaan samaa mieltä Wolffin kanssa.

– Emme tietenkään heitä sitä roskikseen, Hamilton sanoi.

– Nämä autot ovat aina mestariteoksia, vaikka ne eivät sitä olisikaan. Mutta 2000 ihmistä on tehnyt tämänkin auton parissa töitä ja tämäkin auto tulee olemaan osa historiaamme ja oppimisprosessia, Hamilton jatkoi.

– Siellä on joitakin osia, joita haluamme parantaa, mutta myös paljon sellaista, jonka haluamme säilyttää, Hamilton linjasi.

Teksti: Ville Hirvonen

Lue myös: Mercedes-pomo Toto Wolffilta koruton lausunto tilanteesta – tämä auto lentää pian roskakoriin

LUE MYÖS: Teuvo Teräväinen ja Eeli Tolvanen taistelevat MM-kisojen tehotilastojen voitosta (LeijonaUutiset.fi)