Yhdistetyn maailmasta kuuluu kumma uutinen, kun junioreissa menestystä niittänytWaltteri Karhumaaon ilmoittanut harkitsevansa uransa lopettamista.
21-vuotias yhdistetyn urheilijaWaltteri Karhumaaon ehtinyt niittää komeaa menestystä kahden viime kauden aikana. Viime kaudella mies nappasi uransa ensimmäiset maailmancupin pisteensä olemalla Seefeldissä 28:s. Hän lunasti myös paikan Planican MM-kisoihin ja nappasi henkilökohtaisilla matkoilla sijat 32 ja 33.
Karhumaan uran huippuhetki osui puolestaan toissakauteen, kun hän kuului Suomen nelihenkiseen nuorten MM-joukkueeseen, joka voitti viestikultaa Puolan Zakopanessa. Henkilökohtaisessa kisassa hän oli kahdeksas.
Nyt Karhumaa harkitsee tosissaan uransa lopettamista. Mies ei ole osallistunut maajoukkuetoimintaan yli kolmeen kuukauteen.
– Alkukaudesta sanoin asiasta ensimmäistä kertaa. Yhdistetyn päävalmentajaAntti Kuismasuhtautui tosi ymmärtäväisesti. Ei tullut mitään isompia draamoja. Hän antaa kaiken ajan, jonka tarvitsen.
– Toistaiseksi olen ilmoittanut, että olen vetäytynyt maajoukkuetoiminnasta ja toistaiseksi myös kisailusta. Aika näyttää, miten jatko muovautuu. En ole tehnyt lopullisia päätöksiä. Sanotaan näin, että katselen erilaisia vaihtoehtoja opiskelun ja urheilu-uran suhteen, Karhumaa kertoo.
Kuisma kommentoi ymmärtävänsä Karhumaata.
– Ilmassa ei ollut selviä merkkejä, että hän miettii tämmöisiä asioita. Toisaalta ymmärrän häntä, kun kyse on nuoresta ja tavoitteellisesta ihmisestä paitsi urheilussa myös siviilipuolella. Ymmärrettävä, mutta kipeä informaatio suomalaiselle yhdistetyn perheelle.
Lue myös:Huh huh – Norjan hiihtoliitto tekee ihan massiivisen taloudellisen tappion

































