Lahdessa kisattiin perjantaina yhdistetyn kilpailussa. Saksa otti kaksoisvoiton, kun Johannes Rydzek oli ykkönen ja Eric Frenzel toinen. Pronssin nappasi jännittävien vaiheiden jälkeen Björn Kircheisen. Paras suomalainen oli yhdeksänneksi sijoittunut Eero Hirvonen.
Frenzel lähti hiihto-osuudelle 14 sekunnin johtoasemasta, mutta Rydzek otti eron nopeasti kiinni. Rydzek ratkaisi kilpailun kymmenen kilometrin kohdalla, kun hän repäisi ja jätti Frenzelin taakseen.
Pronssista käytiin sen sijaan tiukka taistelu, sillä peräti 17:n kilpailijan joukko hiihteli yhdessä. Mukana olivat myös Eero Hirvonen ja Ilkka Herola.
Pronssimitalin ratkaisu nähtiin reilu kilometri ennen loppua, kun Fabian Riessle sekä Björn Kircheisen iskivät ja ainoastaan Akito Watabe pystyi kaksikkoa seuraamaan. Loppukirissä Kircheisen oli vahvin.
Hirvonen oli yhdeksäs 45,1 sekuntia voittajaa perässä. Herola jäi Hirvosesta reilun sekunnin ja oli 12:s. Muista suomalaisista Leevi Mutru oli 31:s ja Arttu Mäkiaho 38:s.































