Turnauksessa sijalle kymmenen sijoitettu tanskalainen Caroline Wozniacki käveli italialaisenSara Erranin yli näytöstyyliin US Openin puolivälierissä. Ottelu oli ohi rapiassa tunnissa ja kahdessa erässä lukemin 6-0, 6-1.
Ottelussa ensimmäinen erä oli täysin läpihuutojuttu sillä Errani ei saanut pidettyä omaa syöttöään kertaakaan. Toiseen erään 13:ksi sijoitettu italialainen tuli kuitenkin sisuuntuneena ja mursi heti kärkeen vastustajan syötön. Tämän jälkeen Wozniacki ei antanut enää yhtään armoa vaan paukutti loput peli läpi erälukemilla 6-1 ja sujutteli helposti välieriin.
Italialainen oli hyvin pöllämystynyt ottelun jälkeen.
– Mielestäni hän oli erittäin voimakas fyysisesti tänään. Hän ei anna vastustajan pelata eikä hän tee yhtään virhettä. Ottelussa oli pitkiä palloja ja se sai minut turhautumaan jopa fyysisesti. Yritin muuttaa peliäni ja tulla verkolle mutta siinä vaiheessa se oli jo hankalaa, Errani murehti ottelun jälkeen.
Välierissä tanskalainen kohtaa kiinalaisen turnauksessa sijoittamattoman superyllättäjän Shuai Pengin, joka löytyy maailman ranking-listalta sijalta 39.

































