Kanadan Eugenie Bouchard ylsi ensimmäistä kertaa urallaan grand slam -turnauksen loppuotteluun, kun hän kaatoi Wimbledonin naisten kaksinpelin välierissä Romanian Simona Halepin suoraan kahdessa erässä 7-6(5), 6-2. 20-vuotias Bouchard oli voitostaan todella onnellinen.

– Olen todella innoissani, enkä malta odottaa finaalia. Aion tehdä kaikkeni, ja siitä on varmastitulossa urani kovin ottelu. En koskaan sano olevani yllättynyt (suorituksistani), sillä olen tehnytlujasti töitä. Uskon itseeni ja odotan hyviä tuloksia, ja haluan aina enemmän, Bouchard totesi Wimbledoninverkkosivuilla.

Lauantaina pelattavassa finaalissa Bouchard saa vastaansa Tshekin Petra Kvitovan. Bouchard odottaaottelusta tasaväkistä ja hän uskoo pystyvänsä vielä parantamaan peliään.

– Odotan kovaa taistelua. Hän tulee olemaan valmis, ja niin olen myös minä. Aion mennä kentälleja pelata omaa peliäni. Uskon pystyväni pelaamaan paremmin kuin tänään. Olen iloinen, että saan ollatäällä mukana täydet kaksi viikkoa. Katsotaan kuinka finaalissa käy, Bouchard mietti.

Bouchard sai välittömästi ottelun päätyttyä Twitterin kautta onnittelut myös kahdelta kanadalaisilta NHL-seurolta, Toronto Maple Leafsiltä ja Calgary Flamesilta.

Wimbledon, naisten kaksinpelin välierät 3.7.

Petra Kvitova CZE (6) – Lucie Safaroca CZE (23) 7-6(6), 6-1
Eugenie Bouchard CAN (13) – Simona Halep ROU (3) 7-6(5), 6-2

LUE MYÖS: Suomen hiihtotähti vaihtoi juoksun puolelle – hurja kellotus: ”Huh mikä aika” (UrheiluAreena.fi)