Mestaruutta puolustava Sveitsin Stan Wawrinka on edennyt tenniksen Australian avointen neljännesfinaaleihin. Wawrinka kukisti maanantaina Espanjan Guillermo Garcia-Lopezin 7-6 (7-2), 6-4, 4-6, 7-6 (10-8).
Wawrinka on ATP-listalla sijalla neljä. Garcia-Lopez löytyy sijalta 37.
– Se oli todella tiukka taistelu. Johdin kahden erän ja yhden syötönmurron turvin. Olen iloinen, että pääsin jatkoon yli kolmen tunnin jälkeen. Se oli hyvätasoista tennistä, Wawrinka totesi kenttähaastattelussa heiti ottelun jälkeen.
Garcia-Lopez voitti kolmannen erän. Hänellä oli neljännen erän tie-breakissa peräti viisi eräpalloa, mutta Wawrinka kesti.
– Yritin keskittyä jokaiseen palloon, mutta se ei ollut helppoa. Hän oli edellä 5-0 ja 6-2. Yritin vain taistella. Pelasin liian puolustusvoittoisesti kolmannessa ja neljännessä erässä. Olen tyytyväinen, että pääsin jatkoon neljässä erässä enkä viidessä, Wawrinka kertoi.
Wawrinka kohtaa seuraavaksi joko Japanin Kei Nishikorin tai Espanjan David Ferrerin.
































