Sveitsin Stan Wawrinka juhlii tennisuransa kolmatta Grand Slam -titteliään. Wawrinka kukisti sunnuntaina US Openin miesten kaksinpelin loppuottelussa Serbian Novak Djokovicin 6-7 (1-7), 6-4, 7-5, 6-3.

US Openin mestaruus oli Wawrinkalle uran ensimmäinen. 31-vuotias sveitsiläinen on aikaisemmin voittanut Grand Slameista Australian avoimet 2014 ja Ranskan avoimet 2015.

– Tämä on mahtavaa. En odottanut voittavani tullessani tänne (US Openiin). En ole koskaan kokenut tällaista yleisöä ja tunnelmaa. Tämä on mahtava ilta, Wawrinka hehkutti kenttähaastattelussa ottelun jälkeen.

Wawrinka ei ole hävinnyt kertaakaan kolmessa Grand Slam -finaalissaan. Hän on nyt voittanut upeasti 11 peräkkäistä loppuottelua ATP-tasolla vuoden 2014 alusta lähtien.

Djokovic oli voittanut neljä peräkkäistä Grand Slam -mestaruutta viime vuoden Wimbledonista tämän vuoden Ranskan avoimiin. Sitten hän tippui tämän vuoden Wimbledonissa kolmannella kierroksella ja Rion olympiakisoissa heti ensimmäisellä kierroksella.

LUE MYÖS: Jasmi Joensuu teki uuden aluevaltauksen – melkoinen näky (UrheiluAreena.fi)