Kazakstanin Almatyssa järjestettävien Talviuniversiadien toisena kisapäivänä tiistaina tositoimissa nähdään viisi suomalaisurheilijaa.
Naisten alppiyhdistetyssä on mukana Nea Luukko, naisten ampumahiihdossa Riikka Haataja ja Mira Holopainen sekä miesten ampumahiihdossa Sami Orpana ja Lauri Peltoniemi.
– Rinne on nyt tuttu ja tänään tuli hopeaa, joten huomenna tavoitteena on voittaa. Ja hyvä, kun tiistaina on pujottelu super-G:n perään – se on ehkä enemmän se minun juttu kuitenkin, Nea Luukko toteaa.
Sami Orpanan mukaan tulos riippuu paljon siitä, miten hyvin hän pääsee sinuiksi ohuen ilmanalan kanssa.
– Korkealla happi tuntuu loppuvan ja hengästyy enemmän kuin normaalisti, mikä taas vaikeuttaa tähtäämistä, mutta hyvää suoritusta lähdetään silti tekemään, Orpana aprikoi.
– Lähden hakemaan ehjiä suorituksia niin ladulla kuin ampumapaikallakin. Sijoitus kahdenkymmenen parhaan joukossa on tavoite, pohtii puolestaan Mira Holopainen.
Lähde: Olympiakomitean tiedote.






























