Amerikkalaisen jalkapallon NFL-liigan puolustajalegendoihin lukeutuva James Harrison on vaihtanut seuraa. Harrison solmi tiistaina sopimuksen Super Bowl -mestaruutta puolustavan New England Patriotsin kanssa.
Pittsburgh Steelers purki vähälle peliajalle tällä kaudella jääneen Harrisonin sopimuksen lauantaina. 39-vuotias tukimies on edustanut lähes koko NFL-uransa ajan Steelersia.
– Vihdoinkin joukkuekaveri, joka on vanhempi kuin minä, Harrison tviittasi viitaten New Englandin tähtipelinrakentaja Tom Bradyyn, joka on 40-vuotias.
New England ja Pittsburgh ovat olleet tällä kaudella AFC-konferenssin kaksi parasta joukkuetta. Kumpikin on jo varmistanut suoran paikan pudotuspelien toiselle kierrokselle ennen runkosarjan viimeistä viikkoa. Harrison kohtaa ex-seuransa mikäli Patriots ja Steelers etenevät AFC:n loppuotteluun.
Harrison voitti NFL:n mestaruuden eli Super Bowlin kahdesti Pittsburghin paidassa. Hänet valittiin NFL:n parhaaksi puolustuspelaajaksi 2008.































