Tenniksen naisten US Openin kaksinpelissä on nähty iso yllätys, sillä turnauksen viime vuoden voittaja Sloane Stephens on tippunut puolivälierissä. Latvian Anastasija Sevastova löi yhdysvaltalaisen erin 6-2, 6-3.

Sevastova selvitti ensimmäistä kertaa urallaan tiensä Grand Slam -turnauksen välieriin. Hän kohtaa seuraavaksi voittajan ottelusta Serena Williams-Karolina Pliskova.

New Yorkissa on pelattu varsin kuumissa olosuhteissa. Myös Stephens ja Sevastova saivat urakoida melkoisessa pätsissä.

– Mielestäni tämä oli varsin fyysistä tänään ja pelaaminen oli haastavaa. Stadionilla oli niin kuuma. Minun piti vain taistella, kommentoi voittaja BBC:n mukaan.

LUE MYÖS: Ylen Laura Arffman pöyristyi kohtelustaan EM-kisoissa – ”Käsittämätön juttu” (UrheiluAreena.fi)