Tennislegenda Kim Clijsters tekee kauden ensiesiintymisensä myöhemmin tässä kuussa. Belgialainen on hyväksynyt villin kortin kovatasoiseen Miamin WTA-turnaukseen. Hän osallistuu villillä kortilla myös Charlestonin WTA-turnaukseen.

Miamissa pelataan 22. maaliskuuta alkaen. Charleston on vuorossa huhtikuun alussa.

– Olemme innoissamme, kun Kim palaa Miamiin. Hän on loistava pelaaja ja vielä parempi ihminen. Harvoin saa tilaisuuden nähdä Hall of Fameen -valitun pelaajan tämän tasoisessa turnauksessa, Miamin turnauksen johtaja James Blake hehkutti tiedotteessa.

Clijsters, 37, on nelinkertainen kaksinpelin Grand Slam -voittaja. Hän on ehtinyt lopettaa uransa jo kahteen otteeseen, mutta ei ole lopulta malttanut pysyä pois tenniskentiltä.

Clisters teki viimeisimmän paluunsa 2020. Hän on pelannut viimeksi viime vuoden US Openissa.

https://twitter.com/Clijsterskim/status/1367238327716507649

LUE MYÖS: Suomalaiselta ME-naiselta täydellistä ylivoimaa – juoksija voitti lähes puolellatoista tunnilla (UrheiluAreena.fi)