Golden State Warriors on nähty koripallon NBA-liigan loppuottelussa viidellä viime kaudella. Kolme kertaa Golden State on nostanut pokaalia. Nyt Warriors majailee koko NBA:n jumbosijalla.
Golden Staten kausi otti pohjakosketuksen keskiviikkona. Dallas Mavericks murskasi Warriorsin kotonaan 142-94,
– Muutama pomppu meidän suuntaan siellä täällä, niin se olisi ollut vain 42 pisteen tappio, Golden Staten päävalmentaja Steve Kerr totesi sarkastisesti medialle.
Toki Golden Statella on (teko)syitä surkeuteensa. Warriors menetti kesällä supertähti Kevin Durantin. Supertähti Stephen Curry ja Klay Thompson ovat pitkillä sairauslomilla. Keskiviikon ottelusta olivat lisäksi sivussa avausviisikon Draymond Green ja D´Angelo Russell.
– Tämä vedetään kirjaimellisesti vessasta alas. Jatkamme eteenpäin. Tällaisesta ottelusta ei oteta mitään mukaan, Kerr jatkoi.
Golden Staten ahnein oli 22 pistettä heittänyt Eric Paschall. Ky Bowman pussitti 16 pistettä.
Dallasin Luca Doncic jatkoi hurjasteluaan. Slovenialainen takamies kirjautti 35 pistettä, 11 syöttöä ja 10 levypalloa. Tripla-tupla oli Doncicille toinen peräkkäinen ja kauden seitsemäs.
Tim Hardaway Jr heitti Dallasille 20 pistettä. Kristaps Porzingis saalisti 14 pistettä ja 10 levypalloa.
Kolmannen peräkkäisen voittonsa ottanut Dallas majailee Läntisen konferenssin sarjataulukossa viidentenä. Mavericks on jäänyt kolmella edellisellä kaudella pudotuspelien ulkopuolelle.
NBA keskiviikkona 20.11.2019:
Washington – San Antonio138-132
Philadelphia – New York109-104
Toronto – Orlando113-97
Atlanta – Milwaukee127-135
Miami – Cleveland124-100
Brooklyn – Charlotte101-91
Dallas – Golden State142-94
Chicago – Detroit109-89
Minnesota – Utah95-103
Denver – Houston105-95
LA Clippers – Boston107-104 (ja)

































