Suomen Olympiakomitean Huippu-urheiluyksikkö on valinnut joukkueen edustamaan Suomea Universiadien talvikisoihin Kazakstanin Almatyyn 29.1.-8.2.2017. Almatyssa kilpaillaan kaikissa talviolympialajeissa kelkkailua lukuun ottamatta. Ilmoittautumisten perusteella kisoihin odotetaan lähes kolmea tuhatta osallistujaa 57 maasta.

Vuoden 2017 Universiadeihin voivat osallistua 1.1.1989 tai myöhemmin syntyneet korkeakouluopiskelijat tai aikaisintaan 1.1.2016 korkeakoulusta valmistuneet urheilijat. Olympiakomitean kisayksikön johtaja Leena Paavolainen kertoo, että urheilijoiden valintakriteerinä on potentiaalinen mahdollisuus sijoittua 16 parhaan joukkoon henkilökohtaisessa kilpailussa tai 8 parhaan joukkoon joukkuekilpailussa.

-Valitsimme 17 urheilijaa kuuteen eri lajiin. Näille urheilijoille Universiadit on erinomainen mahdollisuus tavoitella kansainvälistä menestystä ja kasvattaa omaa osaamistaan matkalla yhä korkeammalle tasolle, Paavolainen sanoo.

Suomen joukkueen johtajana Almatyssa toimiva Jukka Tirri kertoo, että Suomen talviuniversiadijoukkue on tällä kertaa melko pieni johtuen talvilajien tiiviistä kansainvälisestä kilpailukalenterista.

Pienestä koosta huolimatta joukkueessamme on urheilijoita, joilla on hyvät mahdollisuudet menestyä kisoissa. Kilpailujen ohella Universiadit tarjoavat nuorille urheilijoille tärkeän kokemuksen kisakyläelämästä ja toimimisesta osana joukkuetta kansainvälisen suurtapahtuman luomissa puitteissa, Tirri sanoo.

Suomen joukkue Universiadeissa:

Alppihiihto: Nea Luukko, Sohvi Virkkula

Ampumahiihto: Riikka Haataja, Mira Holopainen, Sami Orpana, Lauri Peltoniemi

Freestyle: Anniina Lahti, Ida-Maria Muilu, Aleksi Partanen

Mäkihyppy: Susanna Forsström, Frans Tähkävuori, Riku Tähkävuori, Olli-Pekka Valta, Elias Vänskä

Taitoluistelu: Bela Papp, Julia Turkkila ja Matthias Versluis

Lähde: Olympiakomitean tiedote

LUE MYÖS: Shokkiuutisen jälkeen – IL: Minja Korhonen tehnyt merkittävän ratkaisun uransa jatkosta (UrheiluAreena.fi)