Suomen ampumahiihdon sekaviestijoukkue Suvi Minkkinen, Mari Eder, Tero Seppälä, Olli Hiidensalo sijoittui 11:nneksi Pekingin olympialaisissa.

Avausosuudella Minkkisellä kulki hienosti ampumapaikalla ja hän ampui lippaalta kaikki taulut alas. Nollista huolimatta Minkkinen toi Suomen vaihtoon sijalla 13, kaksi minuuttia kärkipaikalla vaihtaneen Norjan jälkeen.

Toisella osuudella monella joukkueella oli hankaluuksia pystypaikalla vaihtelevan ja pyörivän tuulen kanssa. Eder säästyi sakkokierroksilta, mutta joutui käyttämään kahdella ampumapaikalla yhteensä viisi varapatruunaa.

Seppälä pääsi matkaan kolmannelle osuudelle sijalla 11 ja puolitoista minuuttia kärjen perään. Seppälä ampui makuulta nollat yhdellä varapatruunalla ja pystystä nopeat nollat lippaalta. Seppälä nosti Suomen sijalle 9 ja lähetti Hiidensalon matkaan yhdessä Saksan kanssa.

Ankkuriosuudelle kärjessä lähtenyt Venäjän olympiakomitean joukkue pääsi myös viimeiselle hiihtokierrokselle ensimmäisenä, mutta Ranska ja Norjan joukkueet hiihtivät venäläisen kiinni. Kolmikko ratkaisi mitaleiden värit vasta stadionilla, kun Norjan Johannes Bö oli loppukirissä vahvin ennen Ranskaa.

Suomen ankkuri Hiidensalo ampui makuulta yhden sakkokierroksen ja pystystä nollat kolmella varapatruunalla.

Suomen päävalmentaja Jonne Kähkönen summasi osuvasti joukkueen suorituksen.

– Vähän jäi hampaankoloon. Suvilla kansainvälisen luokan suorittamista penkalla, mutta suksi ei tänään kulkenut. Marilla taas toisin päin. Terolla perushyvä suoritus, Ollilla takkusi vähän penkalla. Tänään jäätiin alusta asti niistä letkoista ja jouduttiin juoksemaan kulkevaa junaa kiinni. Nyt on jokaisella kuitenkin pää auki ja uskotaan, että pystytään aika paljon parempaan kuin tänään, Kähkönen toteaa Olympiakomitean verkkosivuilla.

Lähde: Olympiakomitea

Lue myös:Suomalaistaistelija koki kovia olympialaisissa: ”Ei oikein pystynyt hengittämään”