Ruotsin Ulricehamnissa hiihdettiin sunnuntaina maailmancupin naisten 4×5 kilometrin viestihiihto. Suomen naishiihtäjät romahtivat kuudennelle sijalle.

Suomella oli vaikeuksia jo ennen kisan alkua kun Kerttu Niskanen joutui jättämään leikin kesken sairastumisen vuoksi ja Riitta-Liisa Roponen aseteltiin avausosuudelle. Roponenei juurikaan ehtinyt valmistautua kisaan ja perinteisen matkalla hän jäi kärjen vauhdista peräti 40 sekuntia.

Anne Kyllönen hiihti Suomelta toisen osuuden ja kolmannen Laura Mononen. Kumpikaan ei saanut kuitenkaan pääjoukkoa kiinni vaan Suomi valahti kauemmas kärjestä ja Krista Pärmäkosken toimeksi jäi huhkia Suomi sijalta kahdeksan kuudenneksi.

Loppukirissä Pärmäkoski ohitti Slovenian ja Ruotsin kakkosjoukkueen.

Voittoon kisassa sivakoi näytöstyyliin Norja. Saksa otti kakkospaikan ja Ruotsi oli kolmas.

LUE MYÖS: Shokkiuutisen jälkeen – IL: Minja Korhonen tehnyt merkittävän ratkaisun uransa jatkosta (UrheiluAreena.fi)