Moniotteluiden nuorten SM-kilpailut päättyivät Karjaalla ja Lohjalla sunnuntaina. Karjaalla kilpaili 17-22-vuotiaiden Suomen mestaruuksista 20 miestä ja 54 naista. Korkeimmat pisteet kokosivat 17-vuotiaiden mestarit Jere Haapalainen ja Jenna Vakkilainen.
Vantaan Salamia edustava Vakkilainen voitti 17-vuotiaiden tyttöjen seitsenottelun pistein 5183. Vakkilaisen pistemäärä oli korkeampi kuin 22- ja 19-vuotiaiden mestareilla, mutta hänen ikäluokassaan tytöt käyttävät naisia kevyempää kolmikiloista kuulaa ja 500-grammaista keihästä sekä ylittävät matalampia 76,2-senttisiä aitoja.
17-vuotiaiden poikien kymmenottelua johti yhdeksän lajin jälkeen Joonas Lapinkero 13 pisteen erolla Tomas Järviseen. Kolmantena ollut Tampereen Pyrinnön Jere Haapalainen väijyi 24 pisteen päässä.
Haapalainen kohosi mestariksi 160 pisteen erolla hurjastelemalla päätöslajin 1500 metriä mainioon aikaan 4.27,66. Hän karkasi 1500 metrillä muilta heti lähtösuoralla.
Haapalaisen voittopisteet olivat 6931. Hän paransi ennätystään huikeasti yli tuhat pistettä.
Lähde: SUL

































