Sadan metrin juoksun miesten Suomen ennätys on 21 vuoden takaa. Samuel Samuelsson haluaa rikkoa sen.
– Se on minulle ultimate goal. Sitä olen miettinyt siitä lähtien, kun ensimmäisen kerran alitin 10,50 vuonna 2014, 26-vuotias Samuelsson kertoi Yleisurheilupodcastin haastattelussa SUL:n verkkosivujen mukaan.
Tommi Hartosen nimissä oleva SE on 10,21. Samuelsson on juossut satasen aikaan 10,27. Hän ei ole kuitenkaan ainoa Hartosen ennätyksen jahtaaja.
– Meillä on tällaisia uskomattomia lahjakkuuksia kuten Samuel Purola ja Riku Illukka, joka nosti viime vuonna nimensä suuremman yleisön tietoisuuteen. Siinä meitä on jo kolmin kappalein urheilijoita, jotka voisivat ennätyksen rikkoa, Samuelsson painotti.
Vaikka satasen SE on Samuelssonin ”ultimate goal”, niin ei hän unohda kaksi kertaa pitempää matkaa.
– 100 metriä ei ole vakiintunut päälajiksi. Minulle se on 100 ja 200 metriä. Nuorempana 200 metriä oli se vähän parempi matka ja jos katsotaan kansainvälisesti, 200 metriä on matka, johon kannattaisi tähdätä. Siellä on selkeästi paremmat mahdollisuudet pärjätä, koska 200 metrillä puhtaalla nopeudella ja lähtökiihdytyksellä ei ole niin suurta merkitystä. Kyse on enemmän nopeuskestävyydestä. Se on enemmän harjoitettavissa kuin puhdas nopeus, vaikka totta kai nopeuskin on harjoitettavissa, Samuelsson näki.
Ensi kesän tavoitteet ovat Samuelssonille selvät.
– Kaikki tähtää EM-kisoihin, sinne on ykköstähtäin. Jos MM-kisoihin pääsee, se on vain bonus, Samuelsson totesi.
Lue myös:Sara Kuivsto murskasi 1500 metrin halli-SE:n, Hurske aitoi toiseksi, Neziri neljäs
Lue myös:KOK reagoi voimakkaasti: kehottaa urheiluliittoja perumaan kaikki tapahtumat Venäjällä




























