Euroopan lentopallokausi on lähestymässä loppuaan. Viikonloppuna ratkesi mestaruuksia useammassa maassa ja kaksi suomalaispelaajaakin pääsi juhlimaan mestaruutta.

Roosa Koskelon edustama Allianz MTV Stuttgart otti seurahistoriansa toisen Saksan mestaruutensa. Vastustajalla Potsdamilla oli neljännessä finaalissa kotikentällään kaksikin mestaruuspalloa, mutta Stuttgart nousi otteluvoittoon ja oli sunnuntaina kotikentällään vitospelissä jo ylivoimainen erin 3-0 (25-14, 25-20, 25-23).

Stuttgartin kausi oli komea. Saksan mestaruuden lisäksi Koskelon joukkue voitti Saksan Cupin sekä otti CEV Cupissa hopeaa. Myös paikka ensi kauden Mestarien liigaan lasketaan kauden menestystarinaan.

Ensi kaudella Stuttgartissa jo viidettä kauttaan jatkava Koskelo, 30, on voittanut urallaan paljon. Hän on Saksan, Suomen sekä Slovenian cup sekä liigamestari. Kaikkiaan kannu oli Koskelolle hänen uransa 12:s.

Aaro Nikula juhli puolestaan lauantaina Portugalin mestaruutta, kun Benfica varmisti seurahistoriansa kymmenennen ja nyt kolmannen perättäisen mestaruutensa. Sporting Lissabon kaatui otteluvoiton 3-0 kolmannen finaalin mennessä 3-0 (25-18, 25-17, 27-25). Nikula kävi tuplavaihdoista kentällä.

Lähde: Lentopalloliiton tiedote

Lue myös:Helsingille nolo juttu – Hakametsän halli teki historiaa vahingossa