Tenniksen naisten ammattilaiskiertueen WTA:n lopputurnaus alkoi maanantaina Singaporessa.

Normaaleista WTA-turnauksista poiketen lopputurnaus alkaa lohkovaiheella. ”Punaisen lohkon” avausottelussa maailman ykkönen Serena Williams voitti Ana Ivanovicin suoraan kahdessa erässä 6-4, 6-4.

Williams satsasi syöttöön: vain 50 % ykkösistä pamahti ruutuun, mutta silloin kun pamahti, syntyi tulosta. Serena kirjautti 12 läpisyöttöä ja piti 70 % pisteistä, jotka olivat lähteneet hänen ykkösestään. Ottelu kesti tunnin ja 18 minuuttia.

Lohkon muut pelaajat ovat Simona Halep ja Eugenie Bouchard. ”Valkoisessa lohkossa” pelaavat Maria Sharapova, Petra Kvitova, Agnieszka Radwanska ja Caroline Wozniacki.

WTA-lopputurnauksen palkintorahapotti on peräti 6,5 miljoonaa dollaria.

LUE MYÖS: Suomen hiihtotähti vaihtoi juoksun puolelle – hurja kellotus: ”Huh mikä aika” (UrheiluAreena.fi)