Kalevan kisojen kolmiloikkafinaalissa ei rikottu 14 metrin rajaa. Syynä oli pitkälti kolea sää sekä kahden Suomen kärkiloikkaajan kauden vaatimaton tulostaso.

Kultaa voittanut Senni Salminen katkaisi Kristiina Mäkelän kahdeksan perättäisen mestaruuden putken.

Salmisen pisin hyppy kantoi 13,88. Mäkelä venytti 13,80.

– Eka kolmiloikan Kalevan kisojen voitto maistui ihan hyvältä. Ensimmäinen hyppy oli ihan hyvä, mutta tunsin, että viimeinen kontakti petti, eli nytkin olisi voinut lähteä paremmin, mutta se meni loppukierroksilla yliyrittämiseksi ja ehkä vähän puhti loppui, Salminen kommentoi SUL:n tiedotteessa.

Salminen hypännee seuraavan kerran vasta elokuun lopulla Budapestin MM-kisoissa.

– Nyt tässä pitää opetella miten hypätään vähän pidemmälle, eli harjoitellaan eikä näillä näkymin kilpailla, Salminen sanoi.

Mäkelä ei ollut tyytyväinen kisaansa. Hän arvioi kuitenkin, että eteenpäin on menty.

– Sain juoksun menemään parempaan suuntaan. Kisassa kävi niin, että sohlasin ensin loikkien kanssa. Ja kun rupesin löytämään loikkia, juoksuun alkoi tulla virheitä, mutta kaiken kaikkiaan juoksu rupeaa olemaan sellaista, että siitä voisi ruveta tekemään jotakin.

Lähde: SUL:n tiedote

Lue myös:Annimari Korte ei ollut mukana – Reetta Hurske mestariksi kovalla ajalla

LUE MYÖS: Krista Pärmäkoskelta uusi aluevaltaus – kovaa puhetta MM-kisapaikoista (UrheiluAreena.fi)