Ruotsalaisella hiihtäjällä Johan Olssonilla riittää epäonnea. Kaikki maailmancupin osakilpailut ovat menneet häneltä toistaiseksi sivu suun jatkuvan sairastelun takia. Olsson on sairastanut flunssan toisensa perään.

– Nyt ovat kyseessä kaksi erillistä virustartuntaa. Tilanne on sama kuin kenellä tahansa. Yhden sairastetun flunssan jälkeen riski uuteen sairastumiseen kasvaa, Ruotsin hiihtomaajoukkueen lääkäri Per Andersson sanoi Expressen-lehden mukaan.

Äskettäin Olsson ilmoitti, että tammikuun Tour de Ski jää häneltä väliin. Nyt länsinaapurissa toivotaan, että urheilija on kunnossa hiihdon MM-kisoissa Falunissa.

– Huono juttu. Saa nähdä, kuinka käy. Johanin pitäisi päästä kilpailemaan mahdollisimman pian, päävalmentaja Rikard Grip vaikeroi.

Olsson on kaksinkertainen olympiavoittaja. Hän oli tuomassa Ruotsille kirkkainta jalometallia viestikisoissa Vancouverissa ja Sotshissa.

LUE MYÖS: Suomen keihästähti puhui suunsa puhtaaksi EM-pettymyksen jälkeen (UrheiluAreena.fi)