Rafael Nadal lähtee ”kylmiltään” tenniskauden kolmanteen Grand Slam -turnaukseen. Nadal ei pelaa yhtään ruohokenttäturnausta ennen Wimbledonia.

Nadal voitti sunnuntaina Ranskan avoimet 10. kerran urallaan. 31-vuotiaan espanjalaisen piti alunperin pelata ensi viikolla perinteisessä The Queen´s Clubin turnauksessa Lontoossa, mutta hän on päättänyt jättää sen väliin rankan massakenttäkauden jälkeen.

– Juteltuani tiimini ja lääkärin kanssa, olen päättänyt, että kroppani vaatii lepoa ollakseni valmiina Wimbledoniin, Nadal kertoi ATP-kiertueen verkkosivuilla.

Nadal on voittanut Wimbledonin 2008 ja 2010. Hän on ollut Lontoon tennispyhätössä loppuottelussa häviävänä osapuolena 2006, 2007 ja 2011.

– Olen todella pahoillani, että en pysty pelaamaan Queen´sissa ensi viikolla. Voitin turnauksen 2008 ja joka kerta, kun olen päässyt Wimbledonin loppuotteluun, olin pelannut sitä ennen Queen´sissa, Nadal sanoi.

Wimbledonissa aletaan lyömään palloa 3. heinäkuuta.

LUE MYÖS: Jasmi Joensuu teki uuden aluevaltauksen – melkoinen näky (UrheiluAreena.fi)