Iivo Niskanen sijoittui suomalaismieshiihtäjistä parhaiten tänään Val Mustairin sprintissä.Perttu Hyvärinen puolestaan karsiutui jatkoerävaiheesta. Hyvärisen sijoitus päivän kilpailussa oli lopulta 38:s. Hiihtäjä ei ollut päivän suoritukseensa erityisen pettynyt, vaikka näkikin kokonaisuudessa parannettavaa.
– Hiihto ei ollut mitenkään huono, vaikka se ei jatkoon riittänytkään. Hiukan meno hyytyi toisella kierroksella. Juoksuverryttely ei ehkä ihan riittänyt tänään saamaan hyvää virettä päälle, maitohappo iski kenties turhankin nopeasti.
Hiihtäjän mukaan paras iskukunto on aivan hollilla.
– Kunto on hyvä. Se enemmän harmittaa, että tietää olevansa kunnossa mutta se ei vielä realisoidu kilpailutilanteessa. Kun yksi suoritus loksahtaa kohdalleen, se helpottaa huomattavasti kauden jatkoa. Nyt tulee hyviä matkoja, joissa on kaikissa hyvä mahdollisuus onnistua.
– Henkisesti tilanne tuntuu raskalta, mutta ei voi sanoa että mahdoton. Tykkään urheilla paineen alla ja mitä isompi kilpailu, sitä mukavampi on hiihtää. Sen osoittaa arvokisahistoriakin. Ja täällä Alpeillakin on ihan kivaa mennä autolla maasta toiseen, sekään ei tuo stressiä. Hyvillä mielin jatkokisoihin, kertoo Toblachin ylihuomista 25 kilometrin yhteislähtökilpailua innolla odottava Hyvärinen.
































