Maastohiihdon Ski Tour Canada jatkui perjantaina Quebecissa, jossa ohjelmassa olivat vapaan sprinttihiihdot. Naisissa suomalaisittain paras oli 12:nneksi sijoittunut Krista Pärmäkoski.
Päivän parhaan suomalaisnaisen perjatainen urakka vaikutti kommenttien perusteella jäävän plusmerkkisen puolelle.
– Aika-ajo oli tosi vaikea, ei oikein urheilija ollut hereillä siinä vaiheessa. Onneksi se riitti jatkoon, Pärmäkoski aloitti.
– Alkuerä oli tosi hyvä, välierässäkin oli tosi hyvää menoa. Vasen suksi olisi pitänyt olla 15 senttiä lyhyempi, niin olisin päässyt siitä kohtaa ohitse, mitä suunnittelin. Pienestä kiinni, meno oli ihan hyvän tuntuista. Toivottavasti jatkuu vire huomiselle (lauantaille) takaa-ajoon, Pärmäkoski jatkoi.
Muista sinivalkoisista hiihtäjistä Kerttu Niskanen oli Ski Tour Canadan kolmannessa osakilpailussa 19:s, Laura Mononen 28:s ja Anne Kyllönen 35:s.
Kilpailun voiton vei nimiinsä Ruotsin Stina Nilsson ennen norjalaisia Maiken Caspersen Fallaa ja Heidi Wengiä.
Kiertue jatkuu lauantaina, jolloin ohjelmassa ovat naisten 10 kilometrin ja miesten 15 kilometrin vapaan takaa-ajot.
Lähde: Hiihtoliiton tiedote
































