NFL-joukkue Miami Dolphinsista hiljattain potkut saanut Brian Flores on haastanut New York Giantsin sekä kaksi muuta NFL-seuraa oikeuteen. Floresin mukaan häntä kohdeltiin rasistisesti palkkaustilanteessa.

Flores sai Miamista potkut, kun hän ei suostunut häviämään pelejä tahallaan, jotta Miami olisi saanut itselleen ensimmäisen varausvuoron tulevaan varaustilaisuuteen. Miami oli luvannut maksaa hänelle 100 000 dollaria jokaisesta hävitystä pelistä, mutta hän ei suostunut siihen. Miami on yksi seuroista, jonka Flores haastoi oikeuteen.

Floresin oli määrä neuvotella New York Giantsin kanssa päävalmentajapestistä, kun hän sai jo onnitteluviestin valmentajalegenda Bill Belichickiltä. Flores ihmetteli onnitteluja, sillä hän ei ollut vielä tavannut Giantsin edustajia. Belichick myönsi sekoittaneensa Floresin pestin lopulta saaneeseen Brian Dabolliin.

NFL:ssä on hyvin vähän tummaihoisia valmentajia. Sarjalla onkin sääntö, niin kutsuttu Rooney Rule, jonka mukaan seurojen pitää haastatella myös vähemmistö edustajia merkittäviin tehtäviin, kuten valmentajiksi ja johtopaikoille.

Flores katsookin olleensa ainoastaan täyttämässä Rooney Rulen kriteerejä, sillä Belichickin viestit todistavat Giantsin tehneen päätöksen uudesta päävalmentajastaan jo ennen tapaamistaan Floresin kanssa. Flores pitää Giantsin toimintaa rasistisena.

Samasta syystä hän haastoi oikeuteen myös Denver Broncosin, jonka päävalmentajaksi häntä haastateltiin vuonna 2019. Tuolloinkaan hän ei saanut pestiä ja Floresin mukaan hän oli täyttämässä vähemmistökiintiötä.

Lue myös: Nimeään vaihtamaan joutunut NFL-seura julkaisi uuden nimensä

Lue myös: Näin Tom Bradyn uskomaton ura eteni – kukaan ei uskonut hintelään pelinrakentajaan