IBF-, WBA-ja WBO-nyrkkeilyliittojen raskaansarjan tittelivöitä hallussaan pitävä Anthony Joshua on ollut pitkään neuvotteluissa WBC-liiton mestari Deontay Wilderin kanssa vyöt yhdistävästätitteliottelusta. Kyseessä olisiyksi kaikkien aikojen suurimmista titteliotteluista nykyaikaisen nyrkkeilyn historiassa. Ottelua on kaavailtua syksylle.

Nyt WBA-liitto on kuitenkin kyllästynyt jahkailuun ja määrännyt Joshuan ottelemaan välittömästi haastajaa, Alexander Povetkinia vastaan ennen isoa titteliottelua. 38-vuotias venäläisnyrkkeilijä on Joshuan ykköshaastaja WBO- ja WBA-liitoissa.

– Tänään WBA on määrännyt vastauksen Anthony Joshualta ottelun järjestämisessä haastaja Alexander Povetkinia vastaan. WBA on myöntänyt kuukauden aikaa yksityiskohtien sopimiseen ja myöntänyt myös lisäaikaa neuvotteluilleDeontay Wilderin kanssa. Koska Wilder ei ole palauttanut sopimusta, määrää WBA ottelun Joshualle Povetkinia vastaan, liiton puheenjohtaja Gilberto Mendoza ilmoitti tiedotteessa.

Povetkin on otellut 35 ottelua paidattomana ja voittanut niistä 34, ja 24 niistä tyrmäyksellä.

LUE MYÖS: Suomen hiihtotähti vaihtoi juoksun puolelle – hurja kellotus: ”Huh mikä aika” (UrheiluAreena.fi)