Classicin Nina Rantalasta tuli naisten Salibandyliigan kaikkien aikojen pisteykkönen, kun Classic kaatoi torstaina Tampereen paikallisottelussa Kooveen 12-6.
Nina Rantala teki ottelussa kolme maalia ja syötti kaksi, ja liigan pistekärjen koko uran 265 ottelun tehot ovat nyt 341+300=641. Rantala ohitti kaikkien aikojen tilastossa joukkueensa päävalmentaja Katriina Saarisen, joka teki aktiivivuosiensa 359 ottelussa saldon 384+256=640.
– Ihan kiva oli, kun tiesi, että ennätys oli enää yhden maalin päässä, mutta yhtäkään pistettä en olisi tehnyt ilman noita huikeita joukkuekavereitani, Classicin kapteeni muistutti Salibandyliiton tiedotteessa.
– Kiitos menee myös sinne suuntaan.
Poikkeuksellisesti Lempäälän Ideaparkissa pelattu kärkiottelu eteni vielä puolivälissään tasalukemissa 2-2, mutta jo ennen toista taukoa mestari Classic oli karannut 7–2-johtoon.
– Ihan superhienoa oli pelata, loistavat puitteet ja yleisö löysi paikalle, joten täällä kelpasi pelata, Nina Rantala kiitteli.
Classic johtaa naisten Salibandyliigaa neljän pisteen erolla SB-Prohon, josta Koovee on jäänyt kolme pistettä.
Lähde: Salibandyliiton tiedote.































