Koripalloliiga NBA ja liigan pelaajayhdistys ovat päässeet alustavaan sopimukseen. Mikäli seurojen omistajat ja pelaajayhdistys hyväksyvät uuden työehtosopimuksen, alkaa kausi taalaparketeilla joulupäivänä.

– Olemme päässeet alustavaan yhteisymmärrykseen, joka vaatii vielä hyväksymisen eri tahoilta. Mutta olemme optimistisia, että kaikki sujuu hyvin ja kausi alkaa joulupäivänä, NBA-pomo David Stern vahvisti ESPN:n verkkosivuilla.

Pelaajayhdistys ehdittiin jo hajottaa lakiteknisistä syistä, koska pelaajat haastoivat liigan oikeuteen kartelliaseman hyväksikäytöstä. Asian ei kuitenkaan uskota vaarantavan nyt syntynyttä sopua.

– Annamme asian lakimiesten käsiteltäväksi ja katsotaan miten homma etenee. Kun esitämme sopimuksen pelaajille, luotamme siihen että he tukevat sitä,pelaajayhdistyksen johtaja Billy Hunter kertoi CBS-kanavalle.

NBA:n omistajat asettivat liigan työsulkuun heinäkuun alussa.