Video: Sportivo TV

HIFK vahvisti ensi kauden joukkuettaan hankkiessaan Lukas Pilön joukkueeseensa. Ruotsalaispuolustajalla on jo ennestään kokemusta päävalmentaja Olli Jokisesta.

Puolentoista tunnin ajomatkan päässä Tukholmasta Eskilstunassa syntynyt Pilö on kiekkoillut koko uransa Ruotsissa. Edessä on ensimmäinen kausi ulkomailla ja uudessa sarjassa.

– Kyllä, tämä on minulle jotain aivan uutta. Kyseessä on uusi seikkailu, joka tuntuu todella kiinnostavalta, ja odotan sitä innolla, Pilö kertoo HIFK:n sivuilla.

Ennestään tuntemattomaan sarjaan Pilö pääsee tutustumaan tuttujen ihmisten parissa. Maalivahti Tim Juel sekä valmennuksesta Olli Jokinen sekä Mika Hyvärinen ovat Timråsta tuttuja.

– Odotan innolla pelaamista Ollin alaisuudessa uudelleen. Pidän hänestä ihmisenä ja arvostan tapaa, jolla hän johtaa joukkuetta.

– Sanoisin, että Olli on valmentaja, joka vaatii korkeaa tasoa niin harjoituksissa kuin otteluissakin. Se luo kilpailullisen ympäristön ja auttaa rakentamaan hyviä päivittäisiä toimintatapoja, Pilö kehuu päävalmentajaansa.