Koripallon NBA:ssa pelaava sentteriJonathan Isaacon kertonut julkaisevansa kristillisen vaatemerkin vielä ennen runkosarjan alkua.

Yhdysvaltalainen sentteriJonathan Isaacon kertonut jo kauan sitten olevansa harras kristitty. Mies on ollut myös kohujen keskellä muun muassa kieltäydyttyään korona-rokotteista. Nyt Isaac kertoo lanseeraavansa uuden kristillisiä arvoja kannattavan vaatemerkin.

Isaacin mukaan hän halusi luoda vaatemerkin, joka palvelee niitä, jotka jakavat hänen uskomuksensa.

– Kun annamme rahamme yrityksille, jotka eivät tue arvojamme, allekirjoitamme heidän viestinsä.

– Joten halusin antaa amerikkalaisille, vapautta rakastaville amerikkalaisille, uskoa rakastaville amerikkalaisille mahdollisuuden ostaa arvoillaan.

Isaac on pelannut koripallon NBA-sarjassa Orlando Magicin paidassa neljä kautta. Miehen ura on ollut karikkoinen loukkaantumisten vuoksi. Viime kaudella hän pelasi vain 11 ottelua tehden keskimäärin 5,0 pistettä per peli ja ottaen 4,0 levypalloa ja 0,5 syöttöä sekä 1,3 riistoa ja 0,4 blokkia per peli.

Lue myös:Valioliigan Tottenhamin omistaja vakavissa ongelmissa lain kanssa

LUE MYÖS: Teuvo Teräväinen ja Eeli Tolvanen taistelevat MM-kisojen tehotilastojen voitosta (LeijonaUutiset.fi)