Suomen U19-naiset varmistivat välieräpaikan ikäluokan MM-turnauksessa Uppsalassa kaatamalla aamuottelussa Puolan 5-1. Vastaan tulee lauantaina toisen lohkon voittaja, joka ratkeaa tänään Ruotsin ja Tshekin välisessä ottelussa.
Lohkovoitosta Suomi ei perjantaina enää pelannut, kun Suomen torstaina kaatanut Sveitsi oli aamulla varmistanut ykköspaikan nousemalla lopussa 1–1-tasapeliin Saksaa vastaan. Sanni Uimarihuhta ja Suvi Hämäläinen laukoivat Suomella avauserässä kahden maalin johdon ja Nea Keihäs kiskaisi toisessa tilanteeksi 3-0, mutta Puola ei vielä taipunut vaan kavensi ylivoimalla.
Dominika Buczek sijoitti kovan laukauksen varmasti Minnie Heinisen maalin takakulmaan. Päätösjaksolla välieräpaikka kuitenkin varmistui, kun Suomen parhaana palkittu Ulla Valtola laittoi pallon vielä kahdesti Puolan verkkoon.
Suomi–Puola 5-1 (2-0, 1-1, 2-0)
1. erä: 3.20 Sanni Uimarihuhta (Nea Keihäs) 1-0, 4.27 Suvi Hämäläinen 2-0.
2. erä: 19.46 Nea Keihäs (Elli kylmäluoma) 3-0, 23.28 Dominika Buczek (Katarzyna Slonina) 3-1 yv.
3. erä: 32.13 Ulla Valtola (Alma Laitila) 4-1, 41.18 Valtola (kkda Mettälä) 5-1.
Torjunnat:
Minnie Heininen Suomi 3+0+1=4
Kamila Kotecka Puola 8+4+7=19.
Jäähyt: Suomi 2 min, Puola 2 min.
Lähde: Salibandyliiton verkkosivut
Kuva: Ville Vuorinen
































